Langai su švinu. Kenkia ar ne? Švino baubas: tikras ar išgalvotas?
Ekologija pasitelkta reklamai
Žongliruoti ekologija tarp plastikinių langų gamintojų pastaruoju metu tapo taip madinga, kad šiai sąvokai kiekvienas gamintojas suteikia vis kitokią reikšmę.
Vieni akcentuoja ekologiškai saugų profilio gamybos procesą, kiti – tai, kad jie nekelia pavojaus žmonių sveikatai ar aplinkai, treti pabrėžia saugaus ekologiško susidėvėjusio plastiko perdirbimo reikšmę.
Jau keletą metų, pabrėžiant produkto ekologiškumą, šalies vartotojams aktyviai siūlomi plastikiniai be švino pagaminti langai.
Aktyvi šio produkto reklama pirkėjo sąmonėje bando įtvirtinti, kad švinas plastikinio lango profilio plastike – dar didesnė blogybė nei kokie nitratai daržovėse.
Tačiau reklamuodami bešvinius langus gamintojai pirkėją ir suklaidina. Sąmoningai ar ne – jau kitas klausimas.
Cinkas – taip pat „sunkusis“metalas
Bauginančiai nežinančiam vartotojui gali skambėti žinia, jog plastikinių langų, kuriuos jis išsirinko, sudėtyje yra „sunkiojo metalo“.
Iš dalies tai tiesa. Mat plastikinių profilių gamybos metu į polichlorvinilą maišomi specialūs priedai, stabilizatoriai, nulemiantys tokias gaminio savybes, kaip ilgaamžiškumas, spalvos stabilumas, plastiškumas.
Dažniausiai kaip stabilizatoriai naudojamos organinės medžiagos, kuriose yra metalo komponentas: baris, kadmis, švinas, alavas, kalcis, cinkas. Iki šiol plačiausiai naudojami švino stabilizatoriai.
Pati sunkiojo metalo sąvoka yra neutrali ir kukliai apibūdina metalus, prie kurių, be švino, taip pat priskiriama geležis, varis, auksas ir netgi cinkas, kurį kaip vieną stabilizatorių renkasi ir vadinamųjų ekologiškų langų gamintojai.
Sunkus kelias iki vartotojo
Taigi stabilizatoriai su kalciu ir cinku anaiptol nereiškia, kad bešviniai langai – be sunkiųjų metalų. Tai – tik vienas klaidinančios reklamos pavyzdys.
O konkurencija tarp langų gamintojų – viena aršiausių: vien Kaune šiuo metu plastikinius langus parduoda per 100 įmonių. Tarp jų prasiskinti sau kelią iki vartotojo – jau sudėtinga.
Tad neturint kuo daugiau pasigirti, liaupsinamos kol kas abejotinos bešvinio lango savybės: didesnis baltumas, blizgesys, bet nutylima apie svarbiausia profilio savybę – tvirtumą, kuris labiau priklauso nuo profilio sienelių storio, standumo briaunų kiekio,profilio dydžio, sunaudojamo jam pagaminti plastiko kiekio, profilio armavimui naudojamo plieno dydžio, formos bei storio.
Pavojaus aplinkai nėra
Itin dažnai bešvinis plastiko profilis propaguojamas, gąsdinant pirkėjus švino junginių keliamu pavojumi sveikatai.
Iš tiesų, švinas ir tirpstantys švino junginiai pavojingi žmogaus sveikatai tik tuo atveju, kai jie patenka į organizmą. O švinas plastiko masėje taip pat gerai blokuojamas, kaip ir kitos sudėtinės receptūros dalys: juk švino stabilizatoriai įdiegiami pagal pripažintas technikos taisykles ir į aplinką neišsiskiria.
Naudoja ir vamzdžių gamybai
Juk neabejodami geriame vyną iš taip vadinamo švininio krištolo, kuriame švino oksido yra iki 30 proc. Tačiau jis „užrakintas“ krištole ir vartojančiajam nepavojingas. Iš tokio krištolo gaminama daugybė kasdienio vartojimo reikmenų – grafinai, stiklinės, dubenys, lėkštės.
Kaip švinas išlieka krištole, jis išlieka ir langų profilyje.
Švino stabilizatorius leidžiama naudoti netgi vamzdžių geriamajojo vandentiekiui gamyba iš PVC, o juk čia vamzdžio žaliavos komponentams galioja itin griežti reikalavimai.
Švinas mūsų kasdienybėje
Apskritai bauginimas švino stabilizatoriais plastikiniuose languose keistai kontrastuoja su tuo laisvumu, su kuriuo mūsų kasdienybėje šis metalas iki šiol naudojamas.
Jeigu jau atmestume šviną, tai pirmiausia reikėtų uždrausti naudoti televizorius: stiklinė kineskopo kolba turi iki 800 gramų švino. Niekas nereikalauja sudėtyje švino neturinčių stiklų akiniams, binokliams, mikroskopams ir fotoaparatų užmovų stiklams.
O juk telekamerose naudojamų itin veiksmingų specialių objektyvų, ypač „zoom“ objektyvų, aukšta kokybė priklauso nuo švino kiekio stikle.
Metalas perdirbamas
Keletas kilogramų švino yra plastmasinėje kiekvieno automobilio akumuliatoriaus dėžėje. Nenaudojami akumuliatoriai surenkami ir perdirbami, išgautas švinas panaudojamas iš naujo.
Panašiai elgiamasi ir su langų rėmais. Perdirbant iš jų išgautas plastikas patenka į naujų langų gamybą, antrą kartą naudojant švinas taip pat gerai blokuojamas kaip ir pirmą.
Niekam nereikia savo sudėtyje švino neturinčio automobilio akumuliatoriaus. Kodėl turėtume reikalauti sudėtyje švino neturinčių langų profilių?
Rekomenduojama mažinti apimtis
Ar iš tikrųjų ekologiški tie vadinamieji ekologiški plastikiniai langai? Ir kodėl tada tik kai kuriose šalyse, kaip Jungtinėse Amerikos Valstijose, Šveicarijoje, vis dėlto jau uždrausta gaminti plastikinius langus iš PVC su švinu?
Mažinti švino naudojimą pramonėje nuo 2005 metų pareikalavo ir Europos Sąjungos Aplinkos apsaugos komisija. Iki 2015 metų numatoma visiškai atsisakyti švino stabilizatorių naudojimo PVC langų ir durų gamyboje. Priežastis – neekologiška, nuolat ekologų kritikuojama pati švino gamybos ir perdirbimo pramonė: jos apimtis rekomenduojama mažinti. Tai – vienintelė bešvinių plastikinių langų sąsaja su ekologija.
Tuo tarpu didžioji dauguma pasaulio gamintojų plastikinius langų profilius tebegamina su švino stabilizatoriais ir iki šiol praktiškai neužfiksuota jokios žalos žmogaus sveikatai atvejų.